logo_usrides_export_color

Auta z USA a europejskie – czym się różnią?

blank

Import aut z USA cieszy się dużym zainteresowaniem. Choć wiele osób ciekawią auta ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, to jednak tylko niewielka część z nich jest świadoma tego, że europejskie i amerykańskie pojazdy różnią się między sobą pod wieloma względami. Co warto wiedzieć o rozbieżnościach pomiędzy autami, zanim zdecydujemy się na import auta z USA, by uniknąć późniejszego rozczarowania?

Oświetlenie

Oświetlenie to jeden z najistotniejszych elementów różniących auta z USA od tych produkowanych w Europie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie pojazdy mają reflektory symetryczne, natomiast w Europie asymetryczne.  Te ostatnie znacznie lepiej radzą sobie z doświetlaniem pobocza drogi.

Warto wiedzieć również o tym, że auta z USA nie posiadają tylnego światła przeciwmgielnego, które jak kierowcy doskonale wiedzą, według polskich przepisów jest obowiązkowe. Ponadto w wielu z nich na próżno szukać lamp ksenonowych, które w europejskich pojazdach stanowią standardowe wyposażenie.

Import aut z USA może być pod wieloma względami bardzo korzystny, należy jednak pamiętać o tym, że jeśli chodzi o oświetlenie, nie wszystkie pojazdy można z łatwością dopasować do europejskich wymogów prawnych.

Mierniki

Auta z USA i europejskie różnią się między sobą także pod względem zastosowanych mierników. W przypadku tych pierwszych prędkościomierz jest wyskalowany w milach, taka jednostka jest również stosowana przy ustalaniu przebiegu pojazdu. Wskazania temperatury nie są podawane jak w europejskich samochodach w stopniach Celsjusza. Wyraża się je za pomocą stopni Fahrenheita.

Radia

Samochody z USA są przystosowane wyłącznie do odbierania fal na nieparzystych częstotliwościach. W tym zakresie europejskie pojazdy dają zdecydowanie więcej możliwości.

Zawieszenie

Auta z USA nawet w sportowych modelach mają znacznie miększe zawieszenie o bardzo prostej konstrukcji.

Wnętrze

Producenci samochodów w USA nie przykładają dużej wagi do wystroju wnętrza, dlatego też nie są tu stosowane materiały zbyt wysokiej jakości. Także zakres wyposażenia jest zdecydowanie uboższa niż w wielu autach europejskich, nawet tych pochodzących z niższej półki cenowej.

Automatyczna skrzynia biegów

Import aut z USA z automatyczną skrzynią biegów dla niektórych kierowców może być dość kłopotliwy, powodujący dyskomfort w początkowym okresie jazdy. Amerykańskie pojazdy mają dźwignie przy kierownicy. Nie jest to niezgodne z przepisami i nie trzeba dostosowywać pod tym względem pojazdów do norm europejskich. Jest to jednak nowy układ, do którego Europejczycy nie są przyzwyczajeni, dlatego przesiadając się na auta z USA, w początkowym okresie mają problemy z jazdą.

Układ hamulcowy

W amerykańskich samochodach bardzo często montuje się tarcze hamulcowe nieco mniejsze niż w pojazdach europejskich. To ma duży wpływ na skuteczność ich działania, dlatego też sprowadzając auto z USA do Europy, przed rozpoczęciem jazdy koniecznie należy wymienić tarcze hamulcowe na nowe. To ważnie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy.