logo_usrides_export_color

Czym jest numer VIN pojazdu?

blank

Z pewnością niemal każdy kierowca spotkał się już z tym terminem. Jest on niezbędny chociażby podczas rejestracji samochodu. Jednak nie każdy zdaje sobie, jak ważną funkcję spełnia ten numer identyfikacyjny. Właściwie numer VIN można porównać do numeru PESEL. Oba są unikatowe. W przypadku VIN na jego podstawie można uzyskać także bardzo wiele szczegółowych informacji na temat danego pojazdu. Dlatego prywatni sprzedawcy często nie chcą ujawniać tego numeru. Mógłby on potencjalnemu kupcowi umożliwić prześledzenie rejestru, w którym dostępne są informacje chociażby na temat wszelkich wypadków, które samochód przeszedł.

W przypadku importu aut z USA, pojazdy te również wyposażone są w numer VIN. Właściwie każde auto, wyprodukowane po 1981 roku, posiada swój unikatowy numer VIN. Każdy VIN składa się z 17  znaków i jest niepowtarzalny.

Często producenci aut umieszczają ten numer w przynajmniej kilku miejscach. Pierwszy i najpopularniejszym jest miejsce na desce rozdzielczej. Numer można zobaczyć patrząc z zewnątrz na na deskę rozdzielczą w okolicach szyby. Również na drzwiach pojazdu często umieszcza się tabliczki z tym numerem.

Dodatkowo na elementach takich, jak silnik, czy maska. Jeśli ktoś zamierza zakupić samochód używany, powinien przede wszystkim porównać VIN podany w karcie pojazdu oraz dowodzie rejestracyjnym z podanymi na wcześniej podanych elementach.

Jakie informacje można uzyskać dzięki numerowi VIN?

Tak naprawdę numer VIN to skarbnica informacji, jeśli chodzi o pojazd. Zawiera jego całą historię, która dotyczy także przeglądów. Dlatego na podstawie numeru można dowiedzieć się:

  • o szkodach i całkowitych szkodach
  • złomowaniu
  • przebiegu
  • informacje o naprawach, które przeprowadził serwis
  • informacje na temat kredytu/leasingu
  • wadach produkcyjnych dla danego modelu
  • historii wypadkowej
  • dacie produkcji
  • dacie pierwszej rejestracji
  • informacji na temat dotychczasowych przeglądów, w tym również na temat negatywnych przeglądów

Podczas przeglądania ogłoszeń, warto zwrócić uwagę na numer VIN, który podają sprzedawcy. Dlaczego? Przede wszystkim dochodzi do sytuacji, w których podają oni nieprawidłowy numer, w celu zatajenia historii wypadkowej pojazdu.

Dlatego podczas osobistego spotkania warto porównać numer, który widniał w ogłoszeniu z tym, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu oraz na desce rozdzielczej/drzwiach, czy silniku. A najlepiej każdy z nich sprawdzić po kolei.

VIN a naprawa samochodu

W przypadku różnego typu prac naprawczych również bardzo pomocny mechanikom okazuje się kod VIN. Przede wszystkim dlatego, iż pozwala na określenie specyfiki danego modelu, a to ułatwia dobór odpowiednich części i podzespołów pod kątem konkretnego modelu. Jak wiadomo, podobne modele mogą różnić się rocznikowo, a przez to także rozwiązaniami technologicznymi, które w nich zastosowano. Numer VIN pozwala sprecyzować, o jakie auto konkretnie chodzi i  pod tym kątem dokonać zamówienia części.