logo_usrides_export_color

Jak wybrać firmę zajmującą się importem aut z USA?

blank

Amerykańskie samochody są coraz popularniejsze na europejskich drogach. Rośnie także liczba firm, które świadczą usługi związane z importem aut ze Stanów. Dlatego osoba, która poszukuje dla siebie auta zza oceanu może spokojnie powierzyć to zadanie profesjonalistom. Ale czy na pewno spokojnie? W końcu ceny samochodów, których import faktycznie się opłaca zaczynają się od 50 tys. złotych.

Trzeba pamiętać, że import aut z USA to nie tylko same koszty zakupu pojazdu. Należy doliczyć dodatkowe wydatki, tak samo związane z transportem, jak też opłatami takimi, jak akcyza. W trakcie załatwiania różnego typu formalności koszty te ponosi przedstawiciel klienta. Dlatego sam klient najczęściej musi przelać określoną kwotę pieniędzy firmie, której zlecił zadanie transportu auta z USA. Jaką ma jednak pewność, że firma nie ogłosi bankructwa?

Podejmuj współpracę wyłącznie z profesjonalistami

Oczywiście, każda firma określa się jako specjalista w swojej branży. Jednak przed podjęciem finalnej decyzji, co do wyboru pośrednika w imporcie auta z Ameryki, warto zrobić małe rozeznanie.

Pierwszą, bardzo ważną informacją jest to, ile dana firma w ogóle działa na rynku. Jeśli firma działa kilka, kilkanaście lat z pewnością jest o wiele bardziej godna zaufania, niż firma, która dopiero startuje. Oczywiście nie oznacza to, że neguje się całkowicie nowe firmy. Wiadomo jednak, iż na renomę trzeba sobie zapracować. I ta właśnie jest drugim elementem, który może pomóc w podjęciu decyzji. Warto poszukać opinii poprzednich klientów na temat same firmy i zapoznać się z nimi.

Czy nie ma przypadkiem ukrytych kosztów?

Zanim ktoś zdecyduje się na zawarcie umowy z konkretną firmą, najlepiej, jeśli samodzielnie zorientuje się na temat wszelkich kosztów, jeśli chodzi o import aut ze Stanów. Wtedy, podczas rozmów związanych z kosztorysem można mieć pełniejszy obraz, jeśli chodzi o sposób prowadzenia tego rodzaju spotkań przez firmę. Jeśli jej przedstawiciel nie podaje wszystkich kosztów, lepiej mieć się na baczności. Oznacza to, że finalny koszt całego przedsięwzięcia może być zaskoczeniem. Najlepiej współpracować z firmami, które grają w otwarte karty i na samym początku podają kwoty za poszczególne wydatki, jak też finalny, całkowity koszt transportu auta z USA.

Jaka jest wysokość prowizji?

Oczywiście, obok opłat, które przedstawiciel firmy ponosi w trakcie transportu auta, a które wynikają chociażby z regulacji prawnych, również sama firma nalicza sobie prowizję za import auta z USA. Jest to zrozumiałe. W końcu to proces złożony i czasochłonny.

Jednak informacja na temat tego, jak wysoka jest prowizja w przypadku konkretnej firmy może również stanowić elementy pomocny, co do podjęcia decyzji o współpracy. W końcu prowizja składa się na całkowity koszt związany z zakupem auta. Trzeba jednak pamiętać, że niska prowizja nie może stanowić głównego czynnika, który determinuje podjęcie współpracy z firmą. Firmy również często chwalą się niską prowizją, za swoją usługę, aczkolwiek później „dobijają” sobie niewielkie kwoty, na każdym etapie transportu –  a tutaj 100$ do transportu, a jeszcze 100$ do kontenera, 150$ więcej za prowizję dla domu aukcyjnego, 100$ więcej za obsługę urzędową w USA, czy Kanadzie – i robi się z tego całkiem spora suma. Niska prowizja, nie oznacza, że ktoś nie wliczy sobie tych opłat gdzieś indziej – a zweryfikowanie reszty kosztów, w niektórych przypadkach jest po prostu niemożliwe.

Korzystaj z usług zaufanych i sprawdzonych firm. Transparentność kosztów i podawanie cen „prosto z mostu” jest w tym przypadku kluczowa.