logo_usrides_export_color

Motoryzacja w USA i jej historia

blank

Pierwsze auta z USA powstały w 1901 roku. Były to samochody dwuosobowe z jednocylindrowym silnikiem o niewielkiej mocy, których konstruktorem był Ransom Eli Olds, ten, którego nazwisko pojawiło się w jednej z najsławniejszych samochodowych marek – Oldsmobile. Jako pierwsze produkowane masowo auto był Oldsmobile Curved Dash Runabout. Na początku produkcji auta te były wykonywane metodami, które dziś można nazwać „Chałupniczymi”,  były wykorzystywane wówczas w zakładach zbrojeniowych.

Rolls-Royce jako prekursor aut ze Stanów w 1906 roku

Powstały pierwsze egzemplarze auta, które miało stać się legendą światowej motoryzacji. Jego cena miała pozwolić na zakup tylko przez osoby zamożne. Auto, które było pomysłem dyrektora handlowego firmy Rolls-Royce oraz które miało być wizytówką firmy powstało w 1907 r. i nosiło nazwę „Silver Ghost”. Jego wygląd miał przykuwać uwagę wszystkich dookoła dlatego przy projektowaniu go, kierowano się tym, aby jego prezencja była ponadczasowa. Miał on posrebrzane dodatki oraz pomalowany był w kolorze aluminium. Tablice rejestracyjne pokazywały numer AX 201. Był on inny niż wszystkie wcześniej powstające auta, ponieważ znaleźć tam można było odstępstwo od tego, że każde auto produkowane do tej pory miało przypominać pojazd konny. Miał dużo atutów, co zostało docenione i najstarszy brytyjski tygodnik motoryzacyjny już w 1907 r. przyznał mu nagrodę „Autocar” z tytułu „Best car in the world” (pl. Najlepsze auto na świecie)

Rozwój Amerykańskiej infrastruktury oraz motoryzacji

Na przełomie lat 1920-1929 Ameryka zainwestowała i stworzyła więcej dróg, ulic i mostów. Samochody z USA produkowane w tym czasie miały już dach i wygodną kabinę, która miała sprawić, że użytkowanie amerykańskiego auta będzie jeszcze wygodniejsze. Firma, która swoją nowoczesnością umocniła swoją sytuację na rynku oraz zdominowała konkurencję, nosiła nazwę Hudson-Essex. W tym dość, krótkim, lecz intensywnym czasie na rynki amerykańskim zostało zarejestrowanych około 23 milionów samochodów.

Modernizacja przemysłu Amerykańskich aut

Między 1930 a 1939 r. – jeden z wynalazców zgłosił 186 patentów. Dotyczyły one benzyny ołowiowej, freonu oraz elektrycznego startera oraz wielu innych elementów motoryzacji. Największy nacisk nakładano na badania i testy, które w przyszłości miały przyczynić się do rozwoju rynku. Najwięcej czasu grupa uczonych poświęciła metodom spalania benzyny. Dzięki im wnioskom udało się zwiększyć wydajność spalania i obniżyć koszty eksploatacyjne aut ze Stanów co w przyszłości spowoduje to, że sprowadzanie aut z USA stanie się powszechne.

Czasy powojenne

Po II po wojnie światowej dokładnie w latach 50 oraz końcu XX wieku nastąpił rozwój Forda, który na nowojorskiej wystawie przedstawił nowy model- Ford Mustang. W późniejszych latach powstało dużo wersji tego auta. Obecnie widać jest, że Ford Mustang był udanym projektem i jest on masowo sprowadzany z USA do innych państw w tym do Polski.

Import aut z USA i Kanady

Coraz częściej możemy napotkać na polskich, lecz również na drogach innych państw auta z Kanady. Sprowadzanie samochodów z Kanady lub Ameryki stało się dość powszechnym zjawiskiem. Jedną z głównych przyczyn jest fakt, iż ceny tych aut są niższe oraz mają one lepsze wyposażenia i pomimo dodatkowych kosztów jest opłacalne. Na początku sprowadzanie samochodów ze Stanów było możliwe tylko dla osób bogatszych ze względu na to, że przeciętny Kowalski nie zdawał sobie sprawy, że pomimo kosztów, auta sprowadzone z USA są w lepszej kondycji technicznej oraz ich części są mniej zniszczone, co przekłada się bezpośrednio na niższy koszt eksploatacji.