logo_usrides_export_color
JAKIE SĄ KOSZTY IMPORTU?

KOSZT SPROWADZENIA AUTA Z USA

Sprowadzenie samochodu z USA, czy Kanady, to nie tylko wygrana licytacja. Trzeba doliczyć jeszcze kilka opłat.

1. PROWIZJA DOMU AUKCYJNEGO

Copart, IAAI, czy ImpactAuto (czyli giełdy), za swoje usługi pobierają prowizję, zależną od kwoty końcowej na licytacji. Prowizja zaczyna się od kilku $, a może wynieść nawet kilka tysięcy $ - wszystko zależy od tego, za ile wygramy samochód.

2. TRANSPORT W USA

Samochód należy przetransportować z terenu giełdy do portu, gdzie samochód będzie oczekiwał na załadunek do kontenera. Kwota jest zależna od lokalizacji danego oddziału giełdy i jej odległości od portu. Opłata za transport może wynieść kilkaset $ w przypadku niewielkiej odległości od portu do kilku tysięcy $, gdy odległość jest bardzo duża.

3. TRANSPORT MORSKI

Cena za transport morski jest w miarę stała i waha się w okolicy 1000$. Od początku pandemii, kwota ta niestety tylko rośnie, a dostępność kontenerów - maleje.

4. Opłata za przerejestrowanie i przygotowanie i dokumentów

Opłata ta wynosi 150 USD i doliczona jest do przelewu za pojazd.

5. Opłata naliczana po dostarczeniu auta do portu

Jest stała i wynosi około 435 EURO. Naliczana jest przez agencję celną.

6. CŁO I VAT

Jej wysokość również określana jest przez agencję celną. Cło wynosi 10%, a VAT 21%. Samochody przechodzą odprawę celną w Rotterdamie.

7. Transport z Rotterdamu pod wskazany w Polsce adres

Wysokość opłaty za transport jest względnie stała i wynosi od 1400zł do 1700zł.

8. Wycena rzeczoznawcy, tłumaczenie dokumentów, rejestracja auta

Całość tych kosztów powinni Państwo zamknąć w 1000zł.

9. AKCYZA

Akcyza wynosi 3,1% dla samochodów z silnikami poniżej 2.0l pojemności i 18,6% dla samochodów z silnikami powyżej 2.0l.

10. PROWIZJA DLA NASZEJ FIRMY

Za nasze usługi pobieramy prowizję w wysokości od 2000zł do 6000zł, w zależności od wylicytowanej kwoty. Poinformujemy Państwa o przewidywanej wysokości prowizji, przed przystąpieniem do licytacji.

UWAGA: przed licytacją prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów oraz podpisania umowy. Nie licytujemy pojazdów bez otrzymania kaucji i bez podpisania umowy.

Kaucja jest dla nas zabezpieczeniem, że nie wycofają się Państwo z zakupu wylicytowanego samochodu. Kaucja wynosi 10% od ustalonej kwoty maksymalnej na licytacji. W przypadku zrezygnowania z zakupu wylicytowanego samochodu, dom aukcyjny obciąża nas karą w wysokości właśnie 10% wylicytowanej kwoty.

Po zapłacie przez kupującego za wylicytowany pojazd i zaksięgowaniu pieniędzy w banku w USA, kaucja zostaje zwrócona na konto wpłacającego w kwocie pomniejszonej o wysokość naszej prowizji (w przypadku zakupu auta).

W razie nieudanej licytacji lub innych okoliczności, na skutek których nie doszło do zakupu, kaucja jest zwracana w całości w ciągu 2 dni roboczych lub przechodzi na kolejną licytację (zgodnie z Państwa wolą).

Sprowadzenie samochodu z USA lub Kanady do Polski zajmuje średnio od 4 do 12 tygodni (czasy pandemii). Pamiętaj - zakup samochodu z USA może być bardzo korzystny. Nawet po uwzględnieniu wszystkich kosztów, o których napisaliśmy wyżej i kosztów naprawy samochodu (jeśli był uszkodzony), są Państwo w stanie zaoszczędzić od 20% do nawet 50%.

WYMAGANE OPŁATY

KOSZTY ZWIĄZANE Z IMPORTEM - WSZYSTKO, CO WARTO WIEDZIEĆ

Import aut z USA wiąże się z kosztami dodatkowymi. Dlatego osoby, które planują zakup takiego pojazdu muszą brać pod uwagę nie tylko samą ceną za samochód, ale również dodatkowe wydatki, które trzeba ponieść z tytułu sprowadzenia samochodów z ameryki. Zanim dokona się konkretnego wyboru, czy zamówienia, warto zdać sobie sprawę, kiedy taki transport w ogóle staje się opłacalny. Może okazać się, że w przypadku tańszych modeli, które kosztują kilkanaście tysięcy złotych, ich transport z USA okaże się bardzo kosztowny. Oznacza to, że sam koszt procesu importu auta może przewyższyć jego wartość rynkową. Dlatego sprowadzanie aut z USA staje się opłacalne w sytuacji, gdy mówimy o modelach droższych, których ceny w Polsce zaczynają się od około 60 tysięcy złotych.

REALNY KOSZT SPROWADZENIA AUTA Z USA

Trzeba sobie zdać sprawę, jaką drogę tak naprawdę musi przejść samochód, by od sprzedawcy w USA trafić do kupca w Polsce. Ponieważ wtedy można mieć pełniejszy obraz na opłaty i koszty, które nie dotyczą tylko tych celnych. Przede wszystkim, gdy samochód został już zakupiony, w pierwszej kolejności niezbędny staje się transport pojazdu z miejsca zakupu do portu. W tym przypadku koszty zależne są od tego, jak długi dystans auto musi pokonać, by trafić na wybrzeże. W tym przypadku oczywiście mówi się o cenach w dolarach, jako, iż w tej walucie ponosi się tam opłaty. Dodatkowo, należy opłacić prowizję dla domu aukcyjnego.

Uznaje się także, iż w przypadku transportu morskiego, który jest najpopularniejszy, jeśli chodzi o import aut z USA, warto skorzystać z usług firm amerykańskich. Wszystko dlatego, iż swoje usługi świadczą po prostu na wysokim poziomie i jest to dodatkowe zabezpieczenie dla kupującego. Same koszty transportu morskiego wynoszą najczęściej około 1000$.

Również na samym etapie załatwiania spraw celnych, które związane są z przekazaniem aktu własności do służb celnych, nieoceniona okazuje się pomoc osób, które po prostu znają prawo amerykańskie, ale również europejskie i polskie. Aby wysyłka samochodu była możliwa, w pierwszej kolejności należy przedstawić akt własności. I tutaj, a najlepiej jeszcze przed finalizacją zakupu, warto zwrócić uwagę na informacje, które znajdują się w karcie pojazdu. Może okazać się, że samochód nie nadaje się naprawy, co będzie poświadczone stosownym wpisem, jak również, iż samochód został zakwalifikowany do złomowania. Trzeba być świadomym tego, że transport takiego auta lub w ogóle pojazdu, którego uszkodzenie wynosi 70% i więcej, kwalifikuje auto jako niezdatne do naprawy i użytku. Przez to samochód zostaje oznaczony jako odpad. Natomiast transport odpadów do Polski wiąże się z możliwością poniesienia grzywny.

Gdy samochód zostaje już przyjęty do doku, bardzo ważne jest, aby odebrać dokument, który potwierdza jego nadanie. W dokumencie tym powinny być wyszczególnione informacje, które dotyczą tego, co dokładnie znajduje się w kontenerze, jak również dane osoby, która jest upoważniona do tego, by odebrać kontener w porcie, jak również sam numer kontenera.

Na tym etapie, wszelkie, wspomniane koszty dotyczą samego transportu auta z USA do Polski lub do jednego z portów w Holandii. Jeśli samochód nie trafił docelowo do Polskiego portu, należy również doliczyć koszty jego transportu do miejsca docelowego. W dalszym jednak ciągu osoba, która decyduje się na zakup samochodu z ameryki, musi mieć na uwadze obowiązek uiszczenia dodatkowych opłat, które związane są z przepisami prawnymi.

KOSZT IMPORTU AUTA Z USA

Samochody ze stanów cechuje inna konstrukcja, niż pojazdy europejskie. Oznacza to, że aby pojazd taki mógł zostać dopuszczony do ruchu na terenie Europy, niezbędne jest przeprowadzenie prac modyfikacyjnych. Związane są chociażby z innym ustawieniem świateł w autach amerykańskich, niż europejskich. Oczywiście, gdy prace te zostaną przeprowadzone, trzeba również auto poddać badaniu technicznemu, na podstawie którego upoważniona do tego osoba stwierdzi, że auto nadaje się do tego, by uczestniczyć w ruchu drogowym. Innymi słowy, że jest ono sprawne oraz spełnia wszelkie, europejskie normy. W przypadku dostosowania auta, czyli jego modyfikacji do przepisów, które obowiązują w Europie, najczęściej trzeba liczyć się z kosztem 500-1000 złotych. Koszt badania technicznego w tym przypadku jest standardowy, czyli wynosi 98 złotych.

Samochody ze stanów, jak wszystkie, inne pojazdy, muszą posiadać także stosowną dokumentację. Tą najczęściej trzeba transferować z USA. Z uwagi, iż są to dokumenty zapisane w języku angielskim, niezbędne staje się ich przetłumaczenie. Należy uiścić także opłatę recyklingową w wysokości 500 złotych, jak również dokonać rejestracji pojazdu, co wiąże się z wydatkiem rzędu 300 złotych.

ILE KOSZTUJE SPROWADZENIE AUTA Z USA? - OPŁATY IMPORTOWE

Sprowadzenie samochodu z ameryki wiąże się przede wszystkim z podatkiem VAT. Wszystko dlatego, iż do kraju przywozi się dobra, które pochodzą z zagranicy. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, aby opłacić cło oraz akcyzę.

Warto również być dobrze zorientowanym, jeśli chodzi o przepisy związane z odprawą, które funkcjonują w danym kraju. Wszystko dlatego, iż transport samochodu chociażby do Holandii oznacza stawkę VAT na poziomie 21%. Oznacza to, że podatek wyniesie 21% wartości pojazdu. W przypadku polskiego prawa stawka VAT wynosi 23%. Samochody importowane przez naszą firmę przechodzą odprawę celną w Rotterdamie, gdzie stawka VAT wynosi 21%. Cło wynosi 10%.

W przypadku akcyzy, jej wysokość zależna jest od pojemności skokowej. W przypadku aut z pojemnością do 2 litrów, akcyza wynosi 3.1%. W przypadku aut o większej mocy należy uiścić opłatę w wysokości 18.6%. Natomiast cło to 10% wartości pojazdu.

Warto także pamiętać, że w wielu przypadkach trzeba doliczyć jeszcze jeden koszt. Jest to prowizja aukcyjna. Kwota ta jest najniższa w przypadku pośredników oraz domów aukcyjnych. Średnio, kwoty te wahają się od 500$ do 1000$, w zależności od wartości zakupu samochodu. Oczywiście, samochody ze stanów, które zostały sprowadzone do kraju przy pomocy firmy, która świadczy tego typu usługi, wiążą się również z opłatą dla samej firmy, która podjęła się tego procesu. W tym przypadku stawki ustalane są indywidualne i są różne, w zależności od danego przedsiębiorstwa.